Příčiny a následky vysoké glukózy (cukru) v krvi

Mnoho lidí v ČR má problémy s vyšší glukózou v krvi, ale málokdo na to reflektuje.
Dlouhodobě vysoká hladina glukózy může bohužel vyústit až v cukrovku (diabetes mellitus). Ta se řadí mezi civilizační onemocnění. Určitě je lepší jejímu vzniku předcházet, ale bohužel málo lidí vyšší hladinu glukózy bere vážně. Proč? Vyšší cukr nebolí, není vidět a krevní testy, které tuto skutečnost prokáží nebereme jako varování.
Cukrovka se dělí na dva typy. Diabetes mellitus typu I. je autoimunitní onemocnění, kdy tělo není schopno produkovat vůbec žádný inzulin. Ten je zodpovědný za přesun glukózy do buňek. Toto onemocnění může vzniknout již v dětství nebo v době dospívání. Co je spouštěčem diabetu typu I. se přesně neví, ale udává se, že to můžou být virová onemocnění, nízká imunita nebo psychický stres. Také tu hraje roli i dědičný faktor. Mezi příznaky, které by mohly naznačovat, že se jedná o toto onemocnění je slabost, únava, zvýšená žízeň a časté močení.
Diabetes mellitus typu II. nás zajímá více, protože se týká nás všech. Tak se na něj pojďme podívat.
Dříve byl nazýván stařeckou cukrovkou, a to z toho důvodu, že vzniká až v pozdějším věku, nejčastěji až po 40. roku jako následek obezity, malého pohybu, špatného stravování, vysokého tlaku, zvýšené hladiny LDL cholesterolu v krvi, užívání alkoholu, kouření aj. 
U tohoto typu diabetu je tělo schopné produkovat inzulin, ale metabolismus cukrů je narušen. Příznaky cukrovky jsou jako u typu I., zapáchající moč, rozmazané vidění aj. Když se příznaky objeví, je už bohužel pozdě. 
Diabetu ale předchází prediabetes, což jsou indikátory, které by mohly signalizovat, že je něco špatně. Mezi nejhlavnější patří výsledky krevních testů. 
Nebudu vás zahlcovat fyziologií člověka. Důležité je o cukrovce typu II. vědět co ji může způsobit, protože to můžeme ovlivnit svým chováním a životním stylem.
Mám mezi svými klienty dost těch, kteří mají zvýšený cukr a jedině pestrá, vyvážená strava a pohyb je dobrou prevencí. Pokud máte problémy s hladinou glukózy v krvi nevíte si rady, jak se stravovat a jaký pohyb zařadit, mohu Vám s tím pomoci. Sestavím jídelníček (redukční, udržovací) nebo poskytnu podporu, informace a vzorový jídelníček.

Líbil se Vám článek? Sdílejte:

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest

zanechte komentář: